رشد اسکیت روی یخ

سه شنبه 7 ارديبهشت 1400
14:40
محمد موسوی

مدت زمان زیادی گذشته است و بازیکنان اینلاین هاکی تلاش بسیار زیادی داشته اند تا بتوانند تجربه بر روی یخ را نیز داشته باشند. بسیاری از موارد جناب آقای کاوه صدقی با تلاش و کوشش سعی در حضور تیم های ملی ایران در مسابقات آیس هاکی را داشتند حتی با وجود تیم هایی که هنوز برای این مسئله امادگی نداشتند انگیزه بالای بازیکنان و رئیس انجمن اسکیت هاکی باعث شد تا مسیر به سمتی هموار شود که تمایل برای ایجاد پیست های اسکیت روی یخ بیشتر شود.

علاوه بر پیست اسکیت روی یخ پدیده در مشهد و پیست های اسکیت روی یخی که در گوشه و کنار کشور به فعالیت مشغولند پیست اسکیت آیس باکس که در مجموعه ایران مال تاسیس شده است یکی از پیست های استاندارد جهانی به شمار می رود و حتی برای مسابقات نیز شرایط مطلوبی را دارا می باشد.

این پیست اسکیت به تلاش و همت جناب آقای کاوه صدقی و مسئولین فدراسیون اسکیت تاسیس شده است و با سرمایه گذاری ایران مال به سرانجام رسیده است. این باعث افتخار است که چنین پروژه ای در ایران به نتیجه رسیده است و بازیکنان علاقه مند به رشته های اسکیت روی یخ می توانند در آن به تمرین بپردازند.

رشته اسکیت زیر نظر فدراسیون اسکیت در سال های اخیر توانسته نتایج بسیار چشمگیر و قابل قبولی را به دست آورد. موفقیت در عرصه های جهانی، شناخته شدن ایران در مسابقات بین المللی، کسب جایگاه در کنفدراسیون آسیا و همچنین فدراسیون جهانی اسکیت این نوید را می دهد که ایران مسیری بسیار قابل قبول را در پیش گرفته است و دیر یا زود به کسب کرسی های بیشتر در مقام های جهانی نائل خواهد شد.

این حضور پررنگ در مسابقات جهانی و همچنین در فدراسیون جهانی اسکیت باعث می شود تا ایرانیان بیش از پیش شناخته شوند و همچنین تیم های ایران برای شرکت در مسابقات شرایط بهتری پیدا کنند. اگر همین روند ادامه پیدا کند مطمئنا کسب مدال برای ایران نیز پررنگ تر و بهتر خواهد شد و بدین ترتیب ایران برای رقابت های المپیک نیز آماده می شود زیرا رشته های اسکیت کم و بیش به رشته های المپیکی اضافه می شوند و در آینده حضور در رشته های اسکیت بسیار ارزشمندتر از اکنون خواهد بود.

اما در شرایط کنونی نیز در رشته های مختلف اسکیت مسابقات جهانی برگزار می شود و این مسئله محدود به رشته های اسکیت اینلاین نمی باشد؛ تمامی رشته ها از جمله رشته های اسکیت کواد، رشته های اسکیت روی یخ مسابقات مخصوص به خود را دارند و تحت نظارت فدراسیون مرتبط با خود مشغول به فعالیت می باشند. رشته های چرخی زیر نظر فدراسیون جهانی اسکیت می باشند و رشته های اسکیت روی یخ هر کدام شرایط مخصوص به خود را دارند. برای مثال رشته آیس هاکی زیر نظر IHFF می باشد.

به همین دلیل رشد و توسعه رشته اسکیت روی یخ IHFF را نیز به هیجان آورده است و این ارگان چند صباحی است که ویدئوهای انتخابی از سمت ایران را در پیج خود تبلیغ می کند حتی صفحه رسمی NHL نیز به این مسئله علاقه مند شده است و حضور ایرانیان را به فال نیک گرفته است. پس اگر تلاش های خود را ادامه دهیم و به صورت یکپارچه و منسجم در کنار یکدیگر فعالیت کنیم می توانیم مطمئن باشیم که در آینده کسب نتایج مطلوب کاری ساده و دم دستی باشد یعنی با تمرینات منسجم در کنار تمامی اعضای تیم می توانیم به این مسئله دست پیدا کنیم که تیمی قدرتمند و یکپارچه به دست آوریم.

همچنین حضور در کلاس های بین المللی داوری، مربیگری و دیگر اصول ورزش اسکیت باعث می شود تا بازیکنان، مربیان، داوران با اطلاعات به روز در عرصه اسکیت آشنا شوند، تغییر قوانین را مشاهده کنند و برای مسابقات در آماده ترین حالت خود به سر ببرند.

البته اکنون به دلیل بیماری کووید 19 فعالیت های تیم های ورزشی بسیار محدود شده است، کمپ های تیم ملی کنسل شده اند و شرایط برای تمرینات انفرادی فراهم می باشد یعنی افراد باید به صورت تنهایی به تمرینات مشغول شوند و بتوانند آمادگی جسمانی و روحی خود را حفظ کنند. نقش مربیان و سرپرستان بسیار بالا می رود زیرا در این شرایط بازیکنان به روحیه ای بالا نیاز دارند. اگر انگیزه خود را از دست بدهند نمی توانند به تمرینات انفرادی بپردازند و چون در کنار بازیکنان دیگر نیستند سرخورده می شوند و دچار افسردگی خواهند شد. این مسئله در درازمدت بازیکنان را از حالت نرمال خارج می کند و شرایط بدنی مناسب آن ها را از بین می برد. پس فدراسیون اسکیت برای این مسئله نیز باید چاره ای بیندیشد تا همیشه ورزشکاران را پویا و قدرتمند نگه دارد.

رشته های اسکیت روی یخ تنها به رشته آیس هاکی محدود نمی شوند؛ رشته اسکیت نمایشی روی یخ، رشته اسکیت سرعت روی یخ و رشته اسکیت فری استایل روی یخ از جمله رشته های دیگر می باشند که هنوز در ایران آنچنان که باید و شاید به فعالیت جدی نپرداخته اند. مطمئنا با رفع محدودیت های بیماری کووید 19 شرایط مناسب برای تمرینات بازیکنان بر روی رشته های اسکیت روی یخ نیز فراهم خواهد آمد. چه بسا ایران بتواند در سال های آتی در چنین مسابقاتی نیز کسب مقام داشته باشد همانطور که توانست با تیم آیس هاکی در کاپ آزاد امارات مقام سومی را کسب نماید.

ایران لژیونرهای قدرتمندی نیز در خارج از از کشور دارد که هر کدام می توانند یک مهره اساسی در تیم ملی ایران باشند. به دلیل گستردگی جمعیت ایران در سراسر دنیا ما بازیکن های قدرتمندی در تمامی رشته ها داریم. استفاده از تجربیات آن ها، حضور آن ها در تیم های ملی باعث می شود تا بتوانیم ره یک ساله را یک شبه طی کنیم. پس برای موفقیت نباید استثنا قائل شویم و نباید به اقلیت ها توجه کنیم. نباید به محدودیت ها دامن بزنیم؛ ما باید از تمامی پتانسیل خود استفاده کنیم، تمام بازیکنان بالقوه و بالفعل را به خدمت بگیریم، از آن ها حمایت کنیم و همچنین سعی در جذب حمایتگران مالی برای تیم های باشگاهی و ملی داشته باشیم.

حضور صنعتگران، شرکت های تولیدی برای تبلیغ برندشان باعث می شود تا تیم های ملی و تیم های باشگاهی با انگیزه ای بالا به تمرین بپردازند. تهیه وسائل اسکیت در رشته های مختلف هزینه های سنگینی به همراه دارد که اگر یک حمایتگر مالی این شرایط را بپذیرد که برای بازیکنان تامین وسائل نماید آن ها را با انگیزه بسیار بالا سر تمرینات حاضر می کند. آن ها شرایط مطلوب برای تمرینات منسجم و با تمرکز را خواهند داشت زیرا در غیر این صورت باید اصل فعالیت خود را بر فعالیت های کاری خود معطوف سازند و در زمان های اضافه به تمرینات اسکیت هاکی مشغول شوند.

مطمئنا این شرایط یک شرایط مطلوب نمی باشد البته که از اینکه تمرینی صورت نگیرد خیلی بهتر است اما شرایط ایده آل این است که بازیکن بدون دغدغه برای تمرینات حاضر شود و از تمامی موارد خیالی آسوده داشته باشد. به امید آن که روزی برای تامین تمام هزینه ها اسپانسرهای مالی وارد عمل شوند و تنها تامین وسائل مدنظر نباشد. بازیکنان حتی هزینه های زندگی خود را نیز از این مسئله تامین نمایند تا ورزش اسکیت جایگاه اصلی خود را در بین تمامی فدراسیون های ورزشی پیدا کند. البته رشد رشته اسکیت در سال های اخیر بسیار چشمگیر بوده است و کمتر رشته ای داریم که چنین دامنه تغییراتی را از خود نشان داده باشد. همین مسئله با مدیریت قدرتمند جناب دکتر بهمن محمدرضایی در سال های آتی بیش از پیش، پیش خواهد رفت و ما می توانیم عرصه اسکیت را یک عرصه مناسب برای تاخت و تاز در رقابت های جهانی بدانیم.

اگر شما نیز از علاقه مندان به رشته اسکیت می باشید و هنوز فعالیتی در آن انجام نداده اید فرصت را از دست ندهید؛ اکنون که شرایط بیماری به وجود آمده است و شاید اوقات فراغت بیشتری داشته باشید می توانید به تمرینات اسکیت مشغول شوید. البته توجه به این نکته که حضور یک مربی متخصص و آموزش دیده توسط فدراسیون اسکیت لازم و ضروری است اجتناب ناپذیر می باشد و شما باید همواره این مسئله را در نظر داشته باشید که تمرین اسکیت بدون استایل صحیح یکی از اشتباه ترین کارها می باشد و در درازمدت و کوتاه مدت برای شما اثرات نامطلوب دارد.

در کوتاه مدت اثر نامطلوب آن این است که روحیه خود را از دست می دهید و در درازمدت ممکن است دچار آسیب های جدی شوید بنابراین از انجام ورزش به صورت غیراصولی جدا پرهیز نمایید و شرایط را برای آموزش جدی و حرفه ای فراهم آورید حتی اگر لازم است مدتی برای رفع قرنطینه ها صبر کنید این مسئله نباید باعث شود تا شما برنامه ریزی غیر از این برای خود در نظر بگیرید. اندکی صبر کنید، شرایط را فراهم آورید، در این زمان در مورد اسکیت تحقیق نمایید، یک اکادمی اسکیت مناسب را انتخاب نمایید و در زمان مناسب استارت را بزنید. مطمئنا برای تهیه کفش اسکیت باید از تجربیات افراد مطلع بهره مند شوید. حضور در یک آکادمی اسکیت و فروشگاه اسکیت می تواند مفید باشد در غیر این صورت ممکن است برندهایی را که کیفیت نامناسبی دارند به شما معرفی کنند که خود می تواند عاملی برای شکست در آموزش صحیح اسکیت باشد.

حتی اگر سن شما نیز بالا می باشد روحیه خود را از دست ندهید، شما می توانید در سنین بالا نیز اسکیت را فرا گیرید و به یک مربی بسیار حرفه ای تبدیل شوید. می توانید در زمینه های داوری فعالیت کنید و خلا داوری که در ایران بسیار به چشم می خورد را پر نمایید. مطمئنا حضور در رشته ای مانند اسکیت که شاخه های بسیار گوناگونی دارد و تنوع ورزشی آن بسیار بالاست و به نسبت نیز نوپا می باشد فرصت های بسیار زیادی را برای شما فراهم خواهد کرد که بتوانید خوش بدرخشید و آینده ای مثال زدنی را برای خود فراهم آورید.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آموزش اسکیت است. | قدرت گرفته از Blogroz.ir| طراح قالب Blogroz.ir
× بستن تبلیغات